Jump to content
Sign in to follow this  
Aldebaran

Blizzard zabija największy serwer Vanilla Nostalrius

Recommended Posts

Wczoraj 06.04.2016 na stronie głównej jednego z największych w historii serwerów Classic do wowa - Nostalriusa, pojawiła się informacja o zamknięciu serwera z powodu ingerencji Blizzard Entertainment. Pewnie ponad 20 tysięcy jak nie więcej osób grających tam, straciło swój czas, pracę włożoną w zdobywanie golda, przedmiotów itd. Ekipa utrzymująca ten projekt za darmo, nie czerpiąc żadnych korzyści zarobkowych została zmuszona do zamknięcia serwera, co oficjalnie nastąpi 10.04.2016, wtedy serwery zostaną całkowicie wyłączone i gracze po raz ostatni rozłączeni zostaną od serwera. Kupa ludzi także z globala, którzy przeszli właśnie tam dla wspomnień, starych dobrych czasów i tej magii, której już na globalu dawno nie ma. Oficjalnie Blizzard ogłosił kiedyś, że nie będzie tworzył serwerów na starsze wersje mimo próśb i błagań tłumów ludzi. Kiedy oni sami włożyli pracę aby coś takiego stworzyć, ten postanowił to wszystko zburzyć. Kto jakie ma zdanie na ten temat to jego sprawa, natomiast to oznacza tylko jedno:

Kolejne prywatne serwery są zagrożone. W tym momencie granie na jakimkolwiek serwerze nie będzie pewne i w każdym momencie będzie można stracić swój czas i wszystko inne. Społeczność innego dużego serwera Warmane podobno już jest w strachu, że to właśnie na nich przyjdzie następna kolej. Wielki młot Blizzarda uderzył brutalnie po raz kolejny nie okazując litości nikomu. Przez te wszystkie lata jakoś to się toczyło, czyżby teraz nagle Blizzard z powodu spadających z miesiąca na miesiąc liczby subskrybentów próbował w akcie desperacji wszystkich środków? Pytanie co dalej z ludźmi grającymi tam codziennie, którzy nagle się o tym dowiedzieli? Czy przestaną grać a może zaryzykują przeniesienie na inny serwer? Zapraszam do dyskusji.

Strona Nostalrius z oficjalnym oświadczeniem ekipy: https://en.nostalrius.org/
Link do tematu na forum serwera: http://forum.nostalrius.org/viewtopic.php?f=2&t=42654

Filmik na yt z momentu dowiedzenia się o sytuacji: https://youtu.be/oVVk8viFbbE
Ostatni marsz: https://youtu.be/3iujmHf04jI
Filmik: https://youtu.be/4xsocqIxhm4
Na yt sporo także innych filmików jeśli ktoś jest zainteresowany.

No nastepny będzie tod. Polscy prawnicy z Ziobrą na czele zatakują serwerownie w pcimiu dolnym za pomocą kota kaczyńskiego.

ToD to zaraz sam się zamknie,bo graczy nie będzie :-p  A co do Nostalrius szkoda serwera,grało się spoko.

Dura lex sed lex - z drugiej strony pokazuje to jednak, że Blizzard obawia się odpływu graczy po ostatnich słabujących dodatkach i serwery z >10k online uważa już za zagrożenie dla swoich finansów. Szkoda, że idą tą drogą, zamiast po prostu... wypuścić dodatek, który nie spowoduje kolejnego odpływu ~1 mln graczy.  :unsure: Albo jednak zdecydować się na tworzenie Legacy serwerów, bo - jak pokazuje przykład Nostalriusa - nawet sprytne żydki z zarządu Blizzarda byłyby zadowolone z ich wyników finansowych.

Nie chcę wyjść na zawistnego polaczka, ale mam nadzieję, że następny na ich celowniku będzie Molten i w końcu doigrają się za te lata zarabiania na swoim serwerku. Chyba, że nawet Blizzard zdaje sobie sprawę, że ich online trzeba podzielić przez 3 albo 4 i ma to gdzieś. :P

To jest dziwna sprawa. Blizzard to korpo a korpo się tak nie zachowują. Z resztą oni dobrze wiedzą, że ludzie tam grają nie dlatego że ich nie stać na global tylko dlatego, że cenią podstawkę dużo bardziej od globala. Ciężko stwierdzić tak na prawdę co się za tym kryje, jak ktoś fajnie to napisał "Blizzard: Mamy otworzyć dla was serwery na vanilli? Niee, nikt tam nie będzie grał. A później Blizz każe zamknąć prywatny serwer robiony przez amatorów" jakoś tak to szło. Krążyły kiedyś plotki, że niby Blizzard nie robił z tego problemu, twierdzili że ich privy nie interesują a to dodatkowa reklama dla nich. Tak czy inaczej ja osobiście sądzę, że to trochę chamskie co zrobili zwłaszcza, że odmówili ludziom kiedy ci ich prosili aby sami zrobili kilka serwerów na starsze wersje gry i normalnie płacąc abonament by tam grali. Można sobie tylko wyobrazić ile pracy cała ekipa takiego ogromnego serwera musiała w niego włożyć.. jeszcze teraz pracowali nad rozdzieleniem lokacji w grze na osobne serwery i prowadzili nabór do zespołu pracującego nad projektem serwera już pod TBC. 

A ja się zastanawiam, czy to nie ma jakiegoś związku z tym tematem: https://forum.nostalrius.org/viewtopic.php?f=2&t=37403

Wątpię, że zgarniali za pomocą tego jakieś kokosy (a utrzymanie takiego online na pewno oznaczało spore wydatki na serwery), jednak to jedyne sensowne wytłumaczenie, dlaczego Blizzard zainteresował się ich serwerem dopiero po kilku latach. Nie musieli nawet sami na to wpaść - wystarczy jeden czy drugi zbanowany chiński farmer golda, który uprzejmie doniesie, że istnieje sobie taki prywatny serwerek, ma 15k online i na dodatek zbiera jakieś 'podejrzane' dotacje. 

Blizzard ma do tego prawo żeby tak działać, lecz nie jest to sposób żeby pozyskać polskich graczy, jeśli by chciał to powinien dostosować ceny dla polaków do ich zarobków, tzn. ucięcie cen o 75%, chwalił się że dostosowuje ceny do lokalnych rynków jak podwyższał cenę brytyjczykom o 1 funta za prepa chyba.

Niemniej jednak blizzard zdaje sobie sprawę z takiej rzeczy że online to nie liczba graczy serwera tylko ich liczba w danym momencie, także nie wiem ile grało na Nostariusie ale jeśli grało 15k to aktywnych graczy(mniej więcej online w ciągu 3 ostatnich dni) mogli mieć około 50k(to są luźne szacunki).

Prędzej spodziewałbym się zamknięcia, koszącego wiadra pieniędzy, Warmane. Gdzie tu logika? Teraz czekamy na wysyp memów związanych z taką polityką Blizzarda. Kręcą sobie bat nad głową bo dodatki coraz idiotyczniejsze, a oni jeszcze nagonkę rozpoczynają. Przecież to im tylko zaszkodzi. Skończy się, w skali globalnej, jak z Sądołowem, którego do dziś nie kupuję i odradzam wszystkim. No ale co się dziwić właściwie, skoro Blizzard to już od lat jedynie marka handlowa w korporacyjnym koszyku Virgin Media. Sprzedali się, utracili najzdolniejszych developerów, którzy odeszli w ramach protestu, a od tamtej pory jest już tylko gorzej.

Nie idźcie tą drogą, Blizzardzie i Sabo. Na znak protestu ludzie powinni zacząć masowo przechodzić na serwery prywatne.

Jak zamkna Nostalriusa to ja sie przerzucam na GW2.

Legion NIE BEDZIE dobrym dodatkiem, i nie zdziwiłbym się gdyby był to ostatni dodatek, po którym online spadnie o połowe... A co będzie potem? World of Diablo czy World of Starcraft?

WoW skonczyl sie na Wotlku i tyle w temacie a to co blizz tworzył później to chłam dla casuali którzy nie odróżniają rozgrywki rpg od rozgrywki hack n slash.

-kiedyś expienie było ciężkie, jeżeli spullowaliśmy 3 moby trzeba było uciekać i postarać się zabić te moby po kolei. Teraz z heirloomami (itemy które lvluja razem z nami) wszystkie moby do 40 lvl mamy na hita. -kiedyś wyexpienie postaci zabierało tygodnie, a nawet miesiące i ludzie trzymali się jednej postaci i utożsamiali się z nią. Teraz wyexpienie postaci to kwestia godzin, może dni -kiedyś zrobienie instancji zajmowało kilkadziesiąt minut, tank musiał powoli pullować i starać się utrzymać aggro. Teraz tank musi użyć jednego skilla aoe żeby przeagrować, a ludzie często narzekają, że tank słaby bo nie zbiera całej instancji na raz. -kiedyś żeby pójść na raid człowiek musiał przygotowywać postać kilka kolejnych tygodni/miesięcy w zależności od swojego doświadczenia. Zbierało się itemy i instancji, craftów, world bossów do tego potrzeba było sporej ilości golda, czasu, cierpliwości. Teraz można iść porobić przez jeden może dwa dni pvp i dostajemy itemy za honor z item lvl 700. Jeśli nic ci to nie mówi to musisz tylko wiedzieć że z pierwsze itemy z ostatniego raidu na Warlords of Draenor na Normalnym poziomie trudności (są trzy normal, heroic i mythic) mają item lvl 695, a z ostatniego bossa 705 item lvl. Oznacza to tyle że po wyexpieniu postaci w kilka dni i graniu pvp przez kolejne dwa możemy iść na ostatni raid w dodatku. -kiedyś nie było latających mountów. Teraz są. Co przenosi nas do: -kiedyś żeby zrobić crafting musieliśmy biegać i szukać matsów, a jako że biegaliśmy to często spotykaliśmy ludzi ze swojej, ale też z przeciwnej frakcji i musieliśmy przez to walczyć o te matsy. Dzięki temu rosła w nas nienawiść do tej drugiej frakcji, a co za tym idzie bardziej wczuwaliśmy się w grę. Teraz ja mając 8 postaci na max lvl kilkoma nie wyszedłem z garnizonu, a mam wszystkie crafmy na max. -kiedyś miasta żyły, spotykało się ludzi w każdym mieście, nieważne czy Undercity czy Iron forge. Teraz każdy siedzi w swoim garnizonie, a miasta są wyludnione. Ludzi często można policzyć na palcach, bo po co wychodzić ze swojej bazy skoro mam tam kopalnie, mogę bez posiadania umiejętności zebrać rośliny, mam tam bank, AH i wszystko czego potrzebuję. Wiem że sporo osób tego nie przeczyta, część da łapkę w dół na start, ale każdy który mówi że ludzie grający na Nostalriusie mogli wydać pieniądze i grac na globalu niech wie że Vanilla, a ta co teraz mamy to dwie inne gry.

Dużo tam grało ludzi, którzy jednocześnie grali na globie, mieli od niego przerwie lub czekali na legion. To była na prawdę spora ilość osób, które sobie jednocześnie poza globem grały na starej wersji wowa. Blizzard tylko nalał oliwy do ognia i rozdrażnił graczy, to co się działo w grze na czatach i na FB blizzarda po tej wiadomości to szok. Ludzie zaczęli odinstalowywać nawet inne gry blizza, deklarować że nie pójdą na ich film itd. w sumie się nie dziwie bo ja też do nich straciłem szacunek już dawno temu, zeszmacili się totalnie, wypięli i odwrócili od swojej społeczności a zwrócili w stronę kasy. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz, na pewno z punktu prawnego da się to ominąć, nie rozumiem dlaczego Nostalrius nie postawił serwera w innej lokalizacji a nawet czemu teraz nie zrobi kopii zapasowej bazy danych i otworzy jeszcze raz serwer gdzieś indziej. Natomiast co do teorii, że blizz doczepił się Nosta dopiero po tym jak zbierali coś na koszty utrzymania... inne serwery mają item shopy i totalnie chamskie dotacje, więc to by się kupy nie trzymało. Nost nigdy na tym nie zarabiał i nie narzucał niczego graczom.

nie rozumiem dlaczego Nostalrius nie postawił serwera w innej lokalizacji a nawet czemu teraz nie zrobi kopii zapasowej bazy danych i otworzy jeszcze raz serwer gdzieś indziej. Natomiast co do teorii, że blizz doczepił się Nosta dopiero po tym jak zbierali coś na koszty utrzymania... inne serwery mają item shopy i totalnie chamskie dotacje, więc to by się kupy nie trzymało. Nost nigdy na tym nie zarabiał i nie narzucał niczego graczom.

Grupka fanów nie ma co walczyć z korporacyjnym gigantem, ja też bym się przeraził gdyby mi zagroziło kilka lat więzienia albo taka grzywna że moja rodzina spłacałaby ją aż do trzeciej wojny światowej.

Czym w ogole jestescie zaskoczeni?

Blizzard mogl to zrobic wiec zrobil.

Co by kto nie mowil bylo to prznajmniejzlamanie warunkow licencji ktora kazdy zaakceptowal.

Zylismy sobie to w spokojnym przekonaniu ze Blizzarda privy nie interesuja, ze nie maja prawa niczego tym privom zrobic, ze zamkniete za sprawa Blizzarda servery to plotki.

No i kubel zimnej wody, wcale mnie nie cieszy co sie stalo ale kazdy z nas powinien miec swiadomosc ze to moglo sie zdarzyc.

I chocby niewiadomo co kto mowil servery prywatne legalne nie sa i wszyscy doskonale o tym wiemy.

Ktos moze i chcialby z tym polemizowac ale skoro sa takie legalne to po latach morderczej pracy autorzy servera z automatu zapowiadaja zamkniecie servera bez glosu sprzeciwu.

Ja grajac na privie nigdy nie zapomnialem o tym ze coz ne gram do konca w legalny produkt i kiedys moze sie to tak skonczyc.

Sytuacja w zaden sposob Blizzardowi nie zaszkodzi bo to zbyt duza korporacja z milionowymi zyskami i milionami klientow, rewolucji wiec nie bedzie, i nie sadze by firme w ogole to obchodzilo.

Jedynym wyjsciem Nostariusa jest przekonanie Blizzarda, ale i z tego nic nie bedzie bo Blizzard nie powie. "Ok prowadzcie server dalej, macie racje". Bo nie pozwoli sobie do wyslania jasnego sygnalu ze daja przyzwoleniecna istnienie serverow.

Zreszta spojrzmy prawdzoe w oczy, jesli jest choc cien watpliwosci ze to godzi w ich interesy, nie pozwola im istniec , a po drugie dlaczego uwazacie ze ich to w ogole obchodzi.. bo mowimy przeciez o korporacyjnej machinie ktora jest w stanie milionowym odszkodowajiem probowac zniszczyc innego developera bo im sie czlon nazwy produktu skojarzyl z ich wlasnym.

Gracze privow nie aa ich klientami bo nie korzystaja z ich uslug, wiec nie bedzie raczej taryfy ulgowej, a w dobre serduszko Blizza zwyczajnie nie wierze.

Poczytałem/oglądałem na fb,yt reddit..itd...itd muszę powiedzieć ,że takiej społecznosci na privie nigdzie nie ma i nie było walczą o niego jak tylko mogą przekaz jest różnorodny a Blizz oblał się sam gorącym kwasem przez ,który zostanie im blizna po tym co zrobili.

Już nie wspomnę o rolce toaletowej xD

post-29126-0-33608800-1460041435_thumb.jpg

Czym w ogole jestescie zaskoczeni?

Blizzard mogl to zrobic wiec zrobil.

Co by kto nie mowil bylo to prznajmniejzlamanie warunkow licencji ktora kazdy zaakceptowal.

Zylismy sobie to w spokojnym przekonaniu ze Blizzarda privy nie interesuja, ze nie maja prawa niczego tym privom zrobic, ze zamkniete za sprawa Blizzarda servery to plotki.

No i kubel zimnej wody, wcale mnie nie cieszy co sie stalo ale kazdy z nas powinien miec swiadomosc ze to moglo sie zdarzyc.

I chocby niewiadomo co kto mowil servery prywatne legalne nie sa i wszyscy doskonale o tym wiemy.

Ktos moze i chcialby z tym polemizowac ale skoro sa takie legalne to po latach morderczej pracy autorzy servera z automatu zapowiadaja zamkniecie servera bez glosu sprzeciwu.

Ja grajac na privie nigdy nie zapomnialem o tym ze coz ne gram do konca w legalny produkt i kiedys moze sie to tak skonczyc.

Sytuacja w zaden sposob Blizzardowi nie zaszkodzi bo to zbyt duza korporacja z milionowymi zyskami i milionami klientow, rewolucji wiec nie bedzie, i nie sadze by firme w ogole to obchodzilo.

Jedynym wyjsciem Nostariusa jest przekonanie Blizzarda, ale i z tego nic nie bedzie bo Blizzard nie powie. "Ok prowadzcie server dalej, macie racje". Bo nie pozwoli sobie do wyslania jasnego sygnalu ze daja przyzwoleniecna istnienie serverow.

Zreszta spojrzmy prawdzoe w oczy, jesli jest choc cien watpliwosci ze to godzi w ich interesy, nie pozwola im istniec , a po drugie dlaczego uwazacie ze ich to w ogole obchodzi..

Alesz oczywiscie ale teraz ludzie im robią antyreklame i z każdym zamkniętym serwerem będzie jej coraz więcej a grubasy z ameryki będą pełnić rolę 2'slotowca :)

Alesz oczywiscie ale teraz ludzie im robią antyreklame i z każdym zamkniętym serwerem będzie jej coraz więcej a grubasy z ameryki będą pełnić rolę 2'slotowca :)

To i tak jest za mala sila by im chociaz minimalnie zaszkodzic.

Moge sie mylic ale tak po prostu uwazam.

Przynajmniej ludzie przekonali się teraz jaka to jest firma i jak bardzo w dupie ma graczy. Bo nie możemy zapomnieć, że na Nostalriusie grało bardzo dużo osób z globala, którzy nawet zakupili legion (sam takich kilku znałem). Ale blizz sam sobie zabiera graczy tym co odwala, taka jest prawda.
Tu nie chodzi tak o to, że każdy jest zaskoczony i jakim prawem blizz... bardziej chodzi o to, że jeśli coś jest nielegalne i ktoś pilnuje aby to eliminować to zasady powinny dotyczyć wszystkich tak samo, tak czy nie? To czemu blizz jedne serwy zamyka inne nie? Czemu spośród masy różnych serwerów nawet takich gdzie chamsko i ewidentnie twórcy trzepią kasę oni wybrali akurat Nostalriusa? Czemu dopiero po ponad roku a nie od razu żeby przynajmniej nie dawać złudzeń i nadziei tym ludziom i by nie stracili aż tyle pracy i czasu. Akurat wybrali Nostalrius, miejsce dla ludzi, którzy prosili blizza aby to on zrobił dla nich taki serwer. Blizz odmówił, oni zbudowali to sami, twórcy musieli na prawdę włożyć od cholery czasu i pracy w tak ogromny projekt i nagle blizz się ocknął po ponad roku i to wszystko zburzył jak domek z kart od tak dla zasady.